رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان: تزریق دُز سوم واکسن کرونا از فاکتورهای مدیریت موج ششم است

 | تاریخ ارسال: 1400/9/16 | 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
 تزریق دُز سوم واکسن کرونا از فاکتورهای مدیریت موج ششم است


دکتر پرویز قزلباش با بیان اینکه در استان روند تزریق نوبت سوم مناسب نیست و به کندی پیش می‌رود، گفت: شاید یکی از تعیین کننده‌ترین فاکتورها برای مدیریت موج بعدی بیماری، میزان تزریق دُز سوم واکسن به ویژه در بیماران با ریسک بالا، بیماران زمینه‌ای و سنین بالای ۶۰ سال است.
پایگاه خبری وبدا– زنجان، رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان عصر سه‌شنبه ۱۶ آذر‌ماه در جلسه ستاد مدیریت پیشگیری کروناویروس استان در سالن پیامبر اعظم (س) استانداری با اشاره به اینکه در کل کشور روند کاهشی بیماری ادامه دارد و در نقاطی طغیان بیماری را به صورت مقطعی و گذرا داریم ولی عمومیت ندارد اظهار کرد: روند کاهشی بیماری کم شده و در خیلی از نقاط حالت خطی و شیب ملایم دارد.
دکتر قزلباش با اشاره بستری ۱۴۴ بیمار در بیمارستان‌های استان ادامه داد: از ۸۰۰ تخت اولیه، ۱۸ درصد اشغال تخت داریم و روند بیماری هم باعث شده که ارائه خدمات به بیماران دیگر هم میسر شود.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه روند تست و پیگیری همچنان ادامه دارد و طی این مدت بیش از ۶۲۵ هزار تست گرفته شده تصریح کرد: مشکل اصلی در حال حاضر، تامین کیت آزمایشگاهی است که به شدت شرایط ما را تحت‌الشعاع قرار داده و به خصوص در روزهای اخیر به خاطر تامین منابع مالی بسیار مشکل داشتیم که ممکن است استان را سر زبان بیندازد.
وی افزود: در روند بیماران سرپایی نوساناتی داشتیم که در هفته دوم آذرماه روند کاهشی به خود گرفته و در این خصوص ۴۴۱۲ مورد مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته گزارش شده است.   
رئیس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با تاکید براینکه اولین نشانه‌ی افزایش بیماران سرپایی وقتی است که بیماری شعله‌ور می‌شود یادآور شد: در دو جا مشکل جدی داریم یکی در رنگ‌بندی که در این راستا شهرستان خرمدره از روز اول بیماری، تقریبا روی آسایش ندیده و بیشترین آمار را داشته و شهرستان ابهر هم در کنار این شهر، به جهت به هم پیوسته‌گی شرایط مشابهی دارد.  
رییس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه در شهرستان طارم هم درصد PCR مثبت نزدیک ۳۸ درصد و نسبت به هفته قبل افزایش یافته و تنها شهری است که رنگ نارنجی دارد گفت: با روند موجود رنگ طارم قرمز می‌شود.
به گفته دکتر قزلباش درصد PCR مثبت نشانه‌ای از گردش ویروس در جامعه است و در این راستا شهرستان ایجرود در درصد PCR وضعیت خوبی دارد و در حال حاضر هم روند افزایشی دارد، در خدابنده و زنجان هم روند بیماری مختصری کاهش یافته است.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به اینکه نسبت رهگیری بیماری، ۸ نفر به ازای هر نفر بیمار بوده و نقطه هشدار بیماری بالای ۱۰ درصد است، خاطرنشان کرد: وقتی بیماری در حد پائینی قرار دارد طبیعتا خیلی خود را نشان نمی‌دهد ولی اگر بخواهیم جلوی طغیان بیماری را بگیریم این عدد را باید بالای ۱۰ برسانیم. درصد موارد مثبت در کل بیماران ۹ بوده است.   
وی با بیان اینکه روند مرگ و میر متناسب با روند کاهشی بستری مثبت نیست و فوتی‌ها معمولا با دو الی سه هفته تاخیر خود را نشان می‌دهد تصریح کرد: ازطرفی بیمارانی داریم که یک‌ماه و طولانی مدت در ICU بستری هستند و بخشی هم افرادی هستند که در معرض فوت قرار دارند.
رئیس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با اشاره به اینکه در شهرستان خدابنده به لحاظ بستری‌ها در موج ۵ بدترین شرایط را داشتیم و درحال حاضر هم با نوساناتی همراه است و کاهشی نیست اظهار کرد: در شهرستان خرمدره روند افزایشی است، طارم نوساناتی دارد که هفته اخیر روند افزایشی به خود گرفته و در شهرستان سلطانیه، ایجرود و ماهنشان روند خطی است. رنگ شهرستان طارم نارنجی و شهرستان‌های ابهر، سلطانیه و ایجرود هم آبی است.
رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان درخصوص میزان بروز کووید-۱۹ به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر از اول مهر تا ۱۵ آذرماه در جمعیت دانش‌آموز استان نیز گفت: مطالعات نشان می‌دهد روند درگیری دانش‌آموزان در استان در مجموع نزولی است ولی در شهرستان طارم ۱۵۹۱ دانش‌آموز به کووید-۱۹ مبتلا شدند و در آذرماه در شهرستان ایجرود هم، میزان مثبت شدن دانش‌آموزان بیشتر بوده است.
به گفته دکتر قزلباش شاهد تاثیر مثبت تزریق واکسن در سنین ۵۰ تا ۷۴ به ویژه در تزریق دو دُز هستیم و در مطالعه‌ای که در استان انجام شده، میزان بستری افراد بالای ۱۸ سال براساس سابقه واکسیناسیون، از افراد بدون سابقه، ۹۰۲ نفر مبتلا، یک نوبت تزریق، ۴۸۹ نفر و دو نوبت هم، ۱۹۰ نفر مبتلا به کووید-۱۹ داشتیم. نتیجه اینکه احتمال ابتلای افراد فاقد سابقه واکسیناسیون حدود ۵ برابر بیشتر از افرادی است که واکسن دریافت کرده‌اند.
مدیر ارشد دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: میزان فوت افراد بالای ۱۸ سال براساس سابقه واکسیناسیون، نزدیک ۶ برابر افرادی است که دو نوبت واکسن را دریافت کردند و احتمال فوتشان هم نسبت به فردی که واکسینه نشده کمتر است و برعکس افرادی که واکسینه نشدند میزان فوتشان در اثر ابتلا، حدود ۶برابر بیشتر از افرادی است که دو دُز واکسن دریافت کرده‌اند.
وی درخصوص میزان بستری افراد ۱۸ سال به بالا در ICU، براساس سابقه واکسیناسیون، تصریح کرد: افرادی که واکسینه نشدند ۴ برابر احتمال بستری‌شان نسبت به افراد واکسینه نشده و دو دز دریافت نکرده، بالاست.   
رئیس کلان منطقه ۶ آمایش کشوری با تاکید براینکه بیشترین تاثیر واکسیناسیون در جلوگیری از فوت و بستری است گفت: در همایش ملی رهاورد خدمت، از دانشگاه بخاطر بیشترین تزریق واکسن که بخاطر کار تیمی هماهنگ به ثمر رسید، به عنوان نماینده استان تجلیل شد.
رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه جمعیت بالای ۱۸ سال، ۲/۹۱ درصد و کل جمعیت استان بالای ۷۲ درصد واکسن دریافت کردند ابراز کرد: جمعیت بالای ۱۲ سال، ۹۰ درصد و ۱۲ تا ۱۸ سال هم نزدیک ۹۰ درصد و در مجموع بیش از یک و نیم میلیون دُز تزریق واکسن داشتیم.
دکتر قزلباش درخصوص تزریق نوبت سوم واکسن گفت: در ستاد ملی کرونا تاکید شد که نباید نسبت به تزریق دُز سوم واکسن بی‌تفاوت شویم و مردم هم به سمت عادی‌انگاری پیش نروند.   
وی با تاکید براینکه در رعایت پروتکل‌ها وضعیت خیلی خوبی نداریم و نسبتا بهتر شدیم افزود: در این خصوص از ۴۳ درصد به ۴۹ رسیدیم ولی این رقم در روند انتقال بیماری تاثیر قابل توجه ندارد و در طراحی هوشمند هم به رعایت پروتکل‌ها توجه نشده است.

دفعات مشاهده: 59 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان: فردای زندگی دانشجویان با کسوت دانشجوییِ امروزشان شکل می‌گیرد

 | تاریخ ارسال: 1400/9/16 | 
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان:
فردای زندگی دانشجویان با کسوت دانشجوییِ امروزشان شکل می‌گیرد

مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان، گفت: فردای زندگی دانشجویان با کسوت دانشجوییِ امروزشان شکل می‌گیرد و از همین رو باید مراقب باشند این دوران برای آنان طوری سپری شود که فردا با افسوس‌ها و ای‌کاش‌ها روبرو نباشند.


پایگاه خبری وبدا-زنجان، حجت‌الاسلام محرمعلی شیرمحمدی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که صبح امروز سه‌شنبه ۱۶آذر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد، خطاب به دانشجویان اظهار کرد: باید در جستجوی این باشید که امروز در فرصت کوتاه دانشجویی، با چه جهان‌بینی حرکت کنید که فردای خود را نبازید.

وی نشاط را لازمه‌ی دانشجو بودن عنوان کرد و افزود: نشاط به معنای هیاهو نیست و به بیان دیگر قرار نیست به عنوان دانشجو، در هیاهو گم شویم یا با هیاهوی دیگران، ما نیز وارد هیاهو شویم.

مسول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه فکر و اندیشه و رفتار انسان‌ها در طول تاریخ، به آنان عنوان می‌دهد، تصریح کرد: در هر عنوان و کسوت و مقامی که هستیم و از نظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در هر جایگاهی که قرار داریم، باید بدانیم که چه بکنیم.

وی افزود: همه‌ی انسان‌ها با هر رنگ و نژادی یکسانند و فقط نوع فکر و اعتقاد و جهان‌بینی آنان ، شخصیت‌های متفاوتی به آنها می‌دهد.

حجت‌الاسلام شیرمحمدی با اشاره به اینکه شالوده‌ی فرهنگ انسانی در سختی‌ها خود را نشان می‌دهد، افزود: آداب، نزاکت و نوع برخوردِ شخصیت‌های مختلف، در شرایط متفاوت بروز پیدا می‌کند و آنچه که اهمیت دارد این است که بدانیم فردای ما نتیجه‌ی امروز ماست.
 

دفعات مشاهده: 151 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مراسم روز دانشجو: چالش‌ها و وضعیت دانشجویان باید بررسی شود

 | تاریخ ارسال: 1400/9/16 | 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مراسم روز دانشجو:
چالش‌ها و وضعیت دانشجویان باید بررسی شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان روز دانشجو را فرصتی برای بررسی وضعیت دانشجویان عنوان کرد و گفت: در این روز باید چالش‌های دانشجویان و نقشی که می‌توانند در جامعه ایفا کنند، بررسی شود.


پایگاه خبری وبدا-زنجان، دکتر پرویز قزلباش در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که صبح امروز سه‌شنبه ۱۶آذر در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه برگزار شد، اظهار کرد: هدف از نام‌گذاری این روز به نام دانشجو، عرض ادب به ساحت کسانی است که در راه جنبش دانشجویی تا پای جان ایستادند.

وی با اشاره به نقش فعال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، تصریح کرد: درهای نهاد همواره به روی همه‌ی دانشجویان باز است و همه بی هیچ محدودیتی می‌توانند مسائل و مشکلات خود را در آنجا مطرح نمایند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با ابراز خرسندی از حضور خود در جمع دانشجویان، افزود: برگزاری روز دانشجو در دوسال اخیر به دلیل شیوع و همه‌گیری بیماری کرونا تحت‌الشعاع قرار گرفت ولی امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و فرصت خوبی را برای حضور در جمع دانشجویان فراهم آورد.

دفعات مشاهده: 168 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

تقدیر وزیر بهداشت از خدمات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در واکسیناسیون کرونا

 | تاریخ ارسال: 1400/9/14 | 
تقدیر وزیر بهداشت از خدمات دانشگاه علوم پزشکی زنجان در واکسیناسیون کرونا

پایگاه خبری وبدا – زنجان، دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از زحمات و تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی زنجان در امر واکسیناسون عمومی ویروس کرونا تقدیر به عمل آورد
 
متن نامه بدین شرح است:

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان

واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا در ۱۰۰ روز گذشته، سند افتخاری است که فرزندان سربلند کشور عزیزمان ایران در همه سطوح، نهادها و ارگان‌ها به یادگار گذاشتند که این امر در سایه همدلی، وفاق ملی و فکر بسیجی معنا و تجلی پیدا می‌کند.
بدین وسیله از خدمات و زحمات ارزشمند شما در نهضت بزرگ واکسیناسیون عمومی علیه بیماری کرونا که زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های ناشی از هجمه این ویروس گردیده، تشکر و قدردانی می‌نمایم و از خداوند متعال برای همه خادمان دلسوز مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سلامتی، سعادت و سربلندی مسئلت دارم.

دکتر بهرام عین‌اللهی

 

دفعات مشاهده: 310 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

نخستین جشنواره سلامت و رسانه در زنجان با قرائت بیانیه و تجلیل از برترین‌ها به کار خود پایان داد

 | تاریخ ارسال: 1400/9/10 | 

نخستین جشنواره سلامت و رسانه در زنجان با قرائت بیانیه و تجلیل از برترین‌ها به کار خود پایان داد

آئین اختتامیه نخستین جشنواره سلامت و رسانه استان، صبح چهارشنبه ۱۰ آذرماه، باتوجه به شرایط متاثر از کرونا به صورت حضوری محدود و مجازی، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش وبدا – زنجان، بیش از ۳۵۰ اثر از ۶۴ شرکت‌کننده به دبیرخانه نخستین جشنواره سلامت و رسانه ارسال شد که پس از داوری، ۲۷ اثر به عنوان برگزیده انتخاب شد.

در این آیین، بیانیه هیات داوران توسط یوسف ناصر مدیر خانه مطبوعات استان قرائت شد:

متن بیانیه هیأت داوران نخستین جشنواره سلامت و رسانه استان زنجان
 
هیأت داوران "نخستین جشنواره سلامت و رسانه "در استان زنجان با اظهار خرسندی از برپایی چنین پاسداشتی که تاکید ویژه بر نقش رسانه در اطلاع‌رسانی و ضرورت اهمیت سلامت و بهداشت جامعه دارد، یادآوری چند نکته را درباره آثار دریافتی لازم می‌داند:
 
 تعداد آثار از نظر کمی قابل تأمل بود گرچه با عنایت به بحران کرونا در استان زنجان چون دیگر چون دیگر استان‌های کشور، انتظار تعدد آثار بیشتری داشت.
آثار دریافتی در بخش‌های مختلف از نظر موضوعی کم‌تنوع و از وجه محتوایی سزاوار موضوع، متاسفانه با کاستی‌هایی روبرو بود که بی‌تردید متاثر از فضای اغلب غیرشفاف و برخی موانع پیش‌روی اطلاع‌رسانی است که رسانه‌ها از آن بسیار رنج می‌برند.
داوران بر این باورند که با عنایت به پیشینه تاریخی رسانه‌ها، در استان زنجان و نیز حضور روزنامهنگاران حرفهای در استان، امیدواری به اعتلای کمی، کیفی و ساختاری آثار فعالان رسانه‌ای، علیرغم مشکلات و موانع، کاملا به جا و رواست.
پس چشم‌انتظار دوره دوم جشنواره می‌مانیم.
 
 فریدون صدیقی- اکبر قاضی‌زاده- احمد توکلی و رضا معطریان

دفعات مشاهده: 400 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر